function my_custom_js() { echo ''; } add_action('wp_head', 'my_custom_js'); PETERO IZ FUNDUSA | | Gradski muzej Vinkovci

PETERO IZ FUNDUSA

Višeznačni su razlozi ideje nastanka ove izložbe. S jedne strane, petero odabranih autora povezani su zajedničkim genetičkim ishodištem koje je jednim  dijelom odredilo njihov dinamički i strukturalni razvoj u poretku općih, istovremenih poetičkih nizova.  S druge strane, petero iz fundusa  dominantno su zastupljeni, kvantitetom i kvalitetom razine djela u zbirci galerijskog odjela Gradskog muzeja Vinkovci. Odabrani period šestog desetljeća XX. stoljeća u kojem smo konačno uhvatili korak sa svjetskim tokovima,smatram da je ponajbolji u sagledavanju jedinstva ali i različitosti u kronologiji i tipologiji, ako se složimo s teorijom da su tipološke promjene ono što nazivamo razvojem, a poredak istovremenih poetičkih nizova – ono što nazivamo strukturom i sistemom određenih razdoblja.

Šezdesete su značile vrijeme pluralizma i heterogenosti različitih individualnih izričaja i koncepata i u našoj umjetnosti koja se razvijala u znaku simultanosti često suprotnih poetika i egzistencijalnih stavova. Bilo je to vrijeme paralelnog egzistiranja apstrakcije i figuracije, objekata, lumino – ambijenata, kompjutera i vizualnih istraživanja, ali i vrijeme slikara kontinuiteta, onih koji su svoj vizualni identitet gradili na zasadama ekspresionizma svjesni action- paintinga, geste , znaka ; zatim na različitim varijacijama socijalne umjetnosti koje su otvorile put ka novoj figuraciji; kao i na aktualiziranim mijenama poetskoga realizma i intimizma koji je nerijetko evoluirao ka lirskoj apstrakciji, čuvajući bit,  a mijenjajući njene stilske oznake. Petero iz fundusa – Ivan Domac, Vanja Radauš, Slavko Kopač, Đurđena Zaluški i Antun Babić, umjetnici su kontinuiteta, oni koji čuvaju veze između jučer i danas unoseći u današnjicu vrijednosti jučerašnjeg, pridajući joj istovremeno njene odjeke i profile. Zahvaljujući njima, svaki je razvoj lišen oštrih potresa, organski je cjelovit, dublje motiviran te životnije zasnovan.

Comments are closed.